top of page

Style and Benchmark

 

A renaissance of magical realism in which we can recognize something of Hayao Miyazaki's childhood worlds, or a remix of Neil Gaiman's mythology. A complex alternate world reminiscent of Harry Potter. All gently dusted with darkness a la Stephen King. A world completely unique and unprecedented.

LOGLINE:

Nicolas Fisher dostal zvláštní dědictví. Sanatorium na pomezí dvou světů. Zcela nepřipravený se ocitá v zuřící válce mezi démonickými silami a tajnými mystickými společnostmi. Zdá se, že jen on může zabránit hrozným katastrofám. Naštěstí získá tým nebojácných přátel: Děti klanů snů, Rusalku a alternativní verzi Alberta Einsteina: Lovce démonů.

 

Temná fantasy série: 15+

10 x 45 min

KRÁTKÝ SYNOPSYS

Sanatórium, které Nicolas Fisher zdědí, leží na hranici dvou světů. Jeho otec byl ředitelem sanatoria a strážcem dvou světů. Poté, co jeho otec upadl do kómatu, tato povinnost připadla Nicolasovi a nepřipravený začíná odhalovat tajemství instituce a své povinnosti. Zjistí, že jeptišky, které se zde starají o pacienty, jsou ve skutečnosti dryády z druhé strany brány a jsou tu, aby mu pomohly. Stejně tak starý přítel jeho otce, Albrech Zweistein, slavný vědec, okultista a lovec démonů. Dětští hrdinové doplňují děj.

 

Nicolas se zamiluje do rusalky Faustiny a právě kvůli ní se dostane do křížku s Černým lovcem: nájemným vrahem Iluminátů. Starodávný klid, který vládl kolem dimensionální brány v sanatoriu, je narušen. Válka mezi politickými silami našeho světa a fatální útok démonických sil z druhé strany se blíží.  Nezbývá než uprchnout do tajemné říše Nyx. Nicolas a Faustina, dvě děti Peter a Sophie a naštěstí také zkušený cestovatel Zweistein. V patách jim je děsivý Černý lovec a před nimi bohové, čarodějnice a démoni vysněné říše Nyx.

Je nutné zvrátit události, které se již staly, abychom zachránili mír a možná i náš svět. Musíme cestovat proti proudu řeky času. Naštěstí je na druhé straně čeká pár spojenců proti temnotě přicházející od Leviathana, odpočívajícího v propasti uprostřed Nyxu.

SITUACE NAŠEHO SVĚTA

Albrecht Zweistein odklonil běh dějin a svět, jak ho známe, již neexistuje. Politické uspořádání světa vypadá úplně jinak. Na jedné straně jsou techničtí Ilumináti, toužící po moci a ničivých zbraních všeho druhu... Na druhé straně jsou svobodní zednáři. Jsou humanističtější a orientovaní na magii a alchymii. (Alternativní forma politické levice a pravice)

Tuto verzi reality vytvořil Zweistein, aby zabránil atomové apokalypse, ke které by jeho objevy v budoucnu vedly. Temné síly však jen našly jinou podobu a konec světa má jen jinou tvář. Strašlivou, rybí, démonickou tlamu Leviathana z Propasti Nyx.

"OSMÉHO DNE BŮH STVOŘIL MLŽNOU ŘÍŠI NYX A UKRYL TAM VŠE, CO SE JINAM NEHODILO. V UNIVERSU TAK MOHLA ZAVLÁDNOUT ROVNOVÁHA."

DRUHÝ SVĚT: NYX

Říše Nyx je propracovaný vesmír s vlastní mytologií, historií, topologií a stvořeními. Ale především nezapomenutelnu atmosférou a vizualitou. Je to svět plný čarodějnic, duchů a démonů, ztracených duší a prokletých básníků snících v opiovém oparu.

Uprostřed Nyx leží Propast a v ní se skrývá praotec všech démonů: Leviathan (Alegorie atomové energie). Nad Propastí je vesnice, kde přebývají duše dětí našeho sanatoria. Do Propasti padají čtyři řeky a jednou z nich je Řeka času, po které Zweistein cestoval, aby změnil historii. Nyx je spojen s naším světem pomocí podzemní vody, posvátných pramenů, sny dětí a básníků nebo temné tunely v zapomenutých hrobech.

ŘEKA ČASU

Břehy řek, ostrovy a bažiny jsou úžasný vesmír s podivnými zákony. Její ramena vedou do všech koutů země, kde žijí lidé nebo jejich bohové. V jejich hlubinách číhají tvorové jako časové pijavice, které dokážou z člověka vysát čas a tím ho omladit. V bažinách a deltách se zvedá nebezpečná masožravá mlha, která rozežírá tváře cestovatelů. Lze ji oklamat pouze magickými maskami. Proto jsou různe šamanské masky nedílnou součástí výzbroje každého cestovatele Nyxem.

SANATORIUM

Sanatorium se nachází v horách, na zdravém horském vzduchu a v blízkosti léčivých pramenů. V okolních lesích jsou zříceniny z předkřesťanských dob. Kdysi zde byly svatyně a kněžky střežící brány také léčily poutníky pomocí podivuhodné vody. A není těžké uhodnout, proč některé modlitby zdejších jeptišek nepřipomínají nic křesťanského.

VESNICE NA ÚTESU

Vesnice na útesu je druhým epicentrem našeho příběhu. Svou úlohu sehraje v pozdějších fázích příběhu. Je to stínové dvojče sanatoria, kde žijí duše „snících dětí“. Jelikož kolem vesnice protéká Řeka času, každý kdo dojde až sem, se stává dítětem a tím zde i zůstává. Řeka padá do Propasti, kde žije Leviathan. Ale i on má dětskou podobu a málokdo ví, že občas zavítá do vesnice v podobě Albína.

Je to nebezpečné místo, ale fascinující a krásné.

POSTAVY

HRDINA: NICOLAS FISHER

Náš hrdina je klasický rozervaný romantik, často balancující na hraně šílenství. Ve válce utrpěl poranění mozku, má poškozenou paměť a často si není jistý tím, co je realita a co klam. Jestli všechny ty šílené věci, které prožívá, nejsou jen halucinace. Přes své neustálé pochybnosti přijal svou zděděnou roli ředitele sanatoria a strážce dimenzionální brány.  S jeho pomocí odhalujeme neuvěřitelná tajemství ukrytá v sanatoriu. Zamiluje se do rusalky Faustiny. Jejich vztah je příčinou mnoha problémů.

„Plány Nyxu jsou nekonečné a zdejší mlha má drápy a zuby. Ti kdo nemají masky, mohou ztratit svou tvář. A nemyslím to jako metaforu. Prostě vám to sežere obličej.“

Pane Wu

Alchymista z plání

Tvým úkolem je být strážcem mezi dvěma světy a dohlížet na to, co projde dovnitř i ven. Pak na Svatojánském lovu povoláš zvíře z druhé strany a bude to oběť smíření. Lovec, který ji uloví, získá svou nevěstu z řad rusalek.

Mír bude opět zpečetěn.

Pokyny z Knihy prolínání

NYX PTCH DECK ENGLISH (kopie).012.jpeg

Albrecht Zweistein

kdysi býval Albert Einstein, ale pak cestoval proti proudu řeky času a viděl hrůzy jaderné apokalypsy, ke které jeho objevy vedly. Rozhodl se jednat a obrátil tok dějin směrem k humanismu, filozofii a magii. Ale osud se tak snadno nezmění a hrozba jen změnila svou tvář. Nová apokalypsa nabrala podobu démonické invaze. A tak se z vědce stal nebojácný bojovník s démony: Albrecht Zweistein. Naše sanatorium se stalo klíčem k jeho výzkumu. Zde se setkal s Nicolasovým otcem. A odtud se také s jeho synem vydá na druhou výpravu proti proudu Řeky času.

Dětští hrdinové: Sophie a Peter

Sophie je dcerou německého zbrojíře, nebojácná amazonka, která proskočila odrazem měsíce na hladině jezera. Její tělo v komatu nyní leží v péči sester v našem sanatoriu, ale její duše se vydává za dobrodružstvím do Nyxu.

Petr býval podivín a outsiders přehnaně aktivní představivostí. Následoval svůj sen a jednoho dne, když si hrál na schovávanou, prošel neolitickou jeskyní do Nyxu. Vyhrál hru na schovávanou, ale domů se už nevrátil. Oba se dostanou do vesnice na útesu a později se připojí k Nicolasově výpravě. Předtím prožijí několik setkání v Nicolasových živých snech.

FAUSTINA

Někteří jim říkají Rusalky, Oready nebo Dryady. Ať tak či onak, jsou to služebnice Hekkaty, bohyně křižovatek, měsíce a magie. Před stovkami let, kdy ještě existovaly pohanské chrámy, přišli vodními branami z Nyxu. Staly se kněžkami, aby pomáhaly lidem. Dokážou přivést zbloudilé duše z Druhé Strany. Dnes se prezentují jako jeptišky z kláštera svaté Bernadety. U některých jeptišek se vyvinou děsivé rybí zuby, takže vždy nosí závoje nebo roušky. Milostný příběh Faustiny a Nicolase připomíná příběh Rusalky nebo Malé mořské víly.

NYX PTCH DECK ENGLISH (kopie).015.jpeg

BAD GUYS – ILUMINATI

Temná politická síla Evropy, nepřátelé svobodných zednářů. Obhajují kombinaci technologie a magie. Vědí o existenci paralelních realit a pátrají po plánech atomové bomby, kterou Zweistein zdánlivě zničil, spolu s původní verzí reality.

ČERNÝ LOVEC

Oswald Weishaupten: Nemesis Nicolase Fishera.

Lovec kouzelných tvorů z jiných dimenzí. Stává se vítězem rituálního honu na Bestii a získává tím právo na rusalku Faustina.

TEH BADDEST - RYBÍ DÉMONI HOODOO

Možná nejstrašnější démoni, jaké kdy magie poznala. Mágové z potopené Atlantidy, neschopní zemřít v hlubinách oceánu, se proměnili v démonické ryby. Plní ta nejzvrhlejší přání těch, kdo je povolali. Na oplátku se žádají jen jednu věc. Půjčit si tělo operátora, aby mohli fyzicky žít v našem světě. Nejprve dočasně a nakonec udělají ze svého hostitele pouhé nádobu. Ale teď hrozí, že napadnou náš svět skrz bránu Nyxu a podmaní si celé lidstvo.

SYNOPSE

ČÁST I: SANATORIUM V HORÁCH

1.: Úvod: Sestup do šílenství:

Nikolas Fisher je na frontě zasažen nervovým plynem. Je v deliriu a blouzní. Stále má na sobě rozbitou plynovou masku. Má poškozenou paměť a propadá šílenství, z kterého se již nikdy zcela neprobere. Poprvé vidí výjev z Nyxu. Les se vznášejícími se rybami.

Zde se nabízí možnost - leitmotiv toho, že má nenávratně poškozený mozek a celý následný „fantasy“ příběh, ne náhodou plný masek, je výplodem jeho traumatu a poškozené psychiky.

Několikrát během příběhu o sobě Nikolas pochybuje, a s ním i divák, zda se  nejedná jen o jeho vyšinutý pohled na svět.

odstran text.017.jpeg

 

I.: Dědictví:

Nikolas zdědí “blázinec” - Sanatorium. A to po otci, se kterým se nikdy příliš nestýkal a roky s ním nebyl v kontaktu. Není stále zcela zotaven a vše má poněkud v mlze. což se snaží před světem skrývat. Sanatorium a okolí je magická horská idyla jezer a prastarých rozvalin. Jsou tu mladé a krásné řádové sestřičky starající se o blouznící i zcela vyšinuté děti. Hlavním motivem této části je Miyazakiovsky laděné objevování všeho, co je zde skryto pod povrchem: Místo na hranici světů, děti a přízraky procházející tam i zpět skrze brány v horách. Jeptišky nejsou jeptišky, ale rusalky - oready, strážící hranice světů. Do jedné z nich, Faustiny se Nikolas zamiluje. Na scéně se objevuje Albert Einstein. Bývalý otcův spolupracovník, který zde v minulosti prováděl výzkumy fyzikálních i okultních anomálií. V našem příběhu všechny jeho objevy plynou odtud. (V Nyxu jsou mnohé fyzikální síly metaforicky zastoupeny bytostmi.) Spolu s Nikolasem pátrá po důvodech komatu jeho otce, místních záhad, ale především po podstatě Nikolasova dědictví:

Rodové jméno Fisher je část titulu King Fisher. Král Rybář. Má spolu s rusalkami strážit hranice světů a v případě nebezpečí řešit i problémy za hranicí světa. Mimo jiné lovit démonické ryby, které usilují o proniknutí a ovládnutí našeho světa. Král rybář má jakýsi skafandr - zásadní vizuál projektu, s charakteristickou maskou, připomínající plynovou masku, ve které byl zraněn.

   

II.: Velikonoční procesí masek. Hon na tvora z jiného světa. Soaré v hostinci u Černého myslivce.

Příběh expanduje do širšího okolí sanatoria: přilehlého horského městečka. Zjišťujeme, že magie Nyxu je prolnuta se zdejším folklorem a zvyky.

Vidíme to na velikonočním procesí, který připomíná náš masopust. Surrealistické maškary, odkazující na rusalky, Krále rybáře i další monstra. Lidé v údolí žijí přípravami na tyto svátky. 

První část příběhu, která se odehrává v “našem” světe vrcholí zde:Vedle lidového svátku a veselice se ve Městečku koná ještě jedna sešlost. Pro úzký kruh vyvolených. Soaré v hotelu u Černého myslivce a následující den pak Hon na tvora z jiného světa.. Nikolas ne soare dostane oficiální pozvánku a má plnit jakousi rituální roli o níž nemá příliš páru. Zjistit vše, co se k tomu váže a co je jeho úkolem, mu zabere dost času. Pomáhají mu zejména otcovy deníky, knihovna i matka představená - velekněžka rusalek. Výsledkem pátrání je: Údolí má mecenáše a Ochránce. Je to společenská smetánka z řad šlechticů i převorů tajných společností jako Iluminátů, Rosenkruciánů a dalších, kteří kdysi o nadvládu nad vstupem do Nyxu vedli válku. Nyx ukrývá mnohá mocná tajemství a síly. Takže byl uzavřen mír a Údolí získalo nezávislost a bylo slíbeno nevměšování všech mocenských stran..  Na stvrzení dohody je pořádán Hon na kouzelné zvíře z Nyxu. Nikolasova úloha je jej sem z Nyxu vpustit. “Otevřít stavidla.” Nikolas, ale až příliš pozdě zjišťuje zbytek tohoto zvyku: a tím je cena pro vítěze honu.

Lovec, který bájné zvíře uloví, může strávit noc s jednou ze sester rusalek. Tím by byla smlouva rituálně a dosti pohansky obnovena.

.

II.a: počátek konce:

Vypuknou Velikonoční svátky. Mecenáši z Tajných společností se scházejí v městečku. Šlechta, mágové, alechymisté a především Lovci - čarostřelci. Jeden z urozených Lovců, archetyp Černého myslivce Oswald Weishaupten, zpochybňuje Nikolasovo oprávnění na titul Krále a vůbec je vůči němu poněkud konfliktní. Podaří se mu i vyslídit Nikolasovu přízeň k rusalce - sestře Faustýně. A je zaděláno na problém.

II.b Cena pro vítěze

Den honu započne komplikací. Nikolasův otec se probere z komatu a prchne. Vyjde najevo, že za jeho “komatem” stály samotné sestry. Byl totiž posedlý rybím démonem a proto byl udržován pod opiáty. Nyní se mu ale podařilo osvobodit a na útěku cosi provedl. Když Nikolas otevře Stavidla, aby lovené zvíře proběhlo do našeho světa, nenápadně proklouzne i množství démonů, kteří neváhají a v údolí se začnou objevovat lidé posedlí démony a tropit ,,neplechu.” Nicméně ve všem zmatku hon proběhne a vítězem je Černý myslivec Oswald. Volba jeho trofeje je jasná. Chce Nikolasovu rusalku Faustýnu. Nyní vyplave napovrch to, že jejich vztah je hlubší než se zdálo. Dojde ke konfliktu a Černý myslivec vyzve Nikolase na souboj. K tomu propuká panika, kdy posedlí lidé začnou dělat v městečku chaos. Vina padá na Nikolase. Mezi účastníky mírového setkání začnou propukat roky potlačované sváry a vše se hroutí. Účastníci se rozjíždějí a nová válka o Bránu do Nyxu je na spadnutí.

 

III..Cesta na Druhou stranu

Po poradě s Einsteinem i matkou představenou - velekněžkou rusalek se rozhodnou Nikolas, Einstein a Faustýna prchnout do Nyxu. Podle otcových zápisků i utvrzení matky představené, tam do Propasti padá Řeka času.  Pokud jí najdou a budou putovat proti jejímu proudu, mohou se vrátit před bod zlomu a dát vše do pořádku. Při útěku jsou však pronásledováni Oswaldem. Nikolasova rusalka je unesena a celá výprava je rozprášena hned na začátku. Takže jejich prvním úkolem bude se znovu spojit ve Vesnici na Útesu.

D.

PŘÍBĚH PETRA A SOFIE

V průběhu první části odhalíme i vedlejší linie těchto dvou dětí. Obě děti se do Nyx vydaly různými cestami a později se znovu setkají s Nikolasem. Sophie, stejně jako ostatní děti v sanatoriu, leží v kómatu a její duše bloudí v Nyxu.

Peter je nezbedník a dobrodruh, kterému se při hře na schovávanou podařilo projít kouzelnou jeskyní a má se tu skvěle. Děti v našem světě mu nerozuměly. Tady je doma.

Sezóna II: VSTUP DO NYXU

Útěk roztrhal naši komunitu na kusy a série se zaměří na její sblížení v neznámé, děsivé říši plné kouzelných tvorů, démonů a lidožravých čarodějnic. Najít řeku času a vrátit se proti proudu do minulosti.

 

Pátrání v troskách: Nikolasova rusalka Faustina je zajata jeho bratrem Oswaldem Čarodějem.

Je žhavý na paty Nikolasovi se zajatou rusalkou. Einstein upadl do zajetí Čarodějky z močálu a musí s ní sloužit a stát se jejím učedníkem. Což by mu až tak nevadilo (přijde mu to fascinující), ale je věrný výpravě a svým přátelům. Čarodějnice má navíc dost drsné praktiky.

Nikolas se ocitne v Nyx pouze s deníkem svého otce. Snaží se vyhnout všem nebezpečím a najít cestu do Vesnice na útesu podle jeho poznámek.

 

Po dlouhé dobrodružné cestě rovinami mlhy potká slepého chlapce z vesnice. Je to věštec, který žije v ústraní v bažinách a dokáže vyčíst osud z pohybů světlušek. Nikolas mu zanechá řadu rad a hádanek, jak dát své pátrání znovu dohromady a napravit, co se pokazilo.Musí kontaktovat lišky a poslat zprávu

králi liščího kmene:Bad Boy, úhlavní nepřítel Witch of the Marsh,

dát Einsteinovišanci vymanit se ze zajetí. Společně pak mají hledat

vennesmrtelný alchymista pan Wu, prokázat se zlatou mincí z

Vzlétněte v hotelu Black Hunter's a nechte ho očarovat pistolíkteré mohou

porazit jejich bratra Oswalda. Jiná šance není,protože Oswald podepsal smlouvu

s ďáblem a bude potřebovat magickézbraň proti němu.

Jeho první kroky povedou do Village on the Cliff, kde se spojís Petrem a Sophií…

ČÁST III: PROTI PROUDU ŘEKY ČASU

Nikolas a jeho výprava jsou konfrontováni Jokerem. Joker (Joker, Blázen, Šakal, Šiva, Žito). Postava známá z tarotových karet. Je to on, kdo zamíchal kartami a za celou situací stojí. Joker může také zastupovat jakoukoli kartu/osobu. Je to něco jako duch Nyx. Vodítka k jeho existenci budou nasazena v předchozí dějové linii. Joker podrobuje Nikolase zkoušce: Nikolas se opět ocitá na bojišti, kde je otráven nervovým plynem a vše je jen sen. Musí bojovat mezi tím, zda je vše halucinace nebo realita. O tom, zda se rozhodne věřit ve svět Nyx, nakonec rozhodne jeho láska k Faustině.

(Hra s fyzikálním jevem – podle Shrodingerovy kočky. Obě možnosti existují, dokud se Nikolas nerozhodne pro jednu z nich.)

Také zjišťuje, že za trápení jeho otce měl především jeho bratr Oswald, který toužil po titulu a moci Fisher King a uzavřel dohodu s démony. Je svedena bitva s magickými zbraněmi a zraněný Oswald je nakonec uvězněn v Propasti, kde sídlí Leviathan, předek dobrých i zlých ryb. Živé srdce Nyx. Faustina je osvobozena a celá výprava se dává do pohybu.

Všichni se chystají cestovat proti řece času. Na řece čeká mnoho nebezpečí a stvoření, cestovatelé časem, navíc člověk může vystoupit z řeky a ocitnout se v různých časových obdobích. V řece žijí pijavice, které dokážou nakaženým cestovatelům časem vysát čas a tím je omladit. Einstein to vezme a dorazí do cíle jako dítě. (Dočasně se rozhodne žít se svými dětmi ve Village on the Cliff.) Nikolas se usadí v Údolí jako více než osvícený rybářský král. A nakonec ten vytoužený HAPPY END!

bottom of page